24.05.19
NOC KOSTELŮ

Ostrov nad Ohří - Staré město, kostel sv. Michaela Archanděla a Panny Marie Věrné

Program Noci kostelů 24. května 2019

18:00 - 18:45
Mše svatá
19:00 - 19:15
Přivítání návštěvníků
Přivítání účastníků s krátkým uvedením do problematiky staveb kostelů, klášterů a kaplí.
19:00 - 22:00
Cukrárna SURYIN SEN
V čase od 19:00 hod. do 22:00 hod. (nebo do vyprodání zásob) bude k dispozici „cukrárna Suryin sen“. Výtěžek bude použit na projekt Adopce na dálku pod záštitou Arcidiecézní charity Praha. Těšit se můžete na sladkosti a dobré nápoje.
19:15 - 21:30
Pásmo komentovaných prohlídek kostela o funkčních prostorech katolického kostela a přednášká o dobových oděvech při liturgii a jejich určení

Celovečerní program:

Pro návštěvníky je připraveno vytváření světelné fresky Lukáše Lercha a žáků ostrovského gymnázia
Součástí Noci kostelů v kostele sv. Michaela Archanděla bude výtvarná dílna. Společně vytvoříme světelnou fresku na zdi kostela. Inspirace je ve světových freskách, siluetou z papíru přispějeme do celkové kompozice dočasného obrazu
Rozhovor s duchovním ŘKF Ostrov
Pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco více o víře, duchovním životě apod.,mohou využít k rozhovoru přítomnosti duchovního zástupce Římskokatolické farnosti Ostrov

Informace o kostele

WWW: http://farnostostrov.wordpress.com

Adresa kostela: Malé náměstí 25

GPS: Loc: 50°18'17.168"N, 12°56'18.009"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Marek Hric

Návaznost na dopravu:

Spojení-

MHD: zastávka Ostrov (Zámek), přes Staré náměstí ke kostelu cca 7 minut či přes park 15 minut

Možnost parkování: přímo před kostelem (bezlatné parkoviště cca pro 8 aut), placená parkoviště- na starém městě na náměstí dále při ulici Jáchymovská a v neposlední řadě před zámeckým areálem (autobusová zatávka Ostrov- Zámek).

Vlakové spojení- stanice Ostrov. Nádraží se nalézá cca 30 min od starého města.

 

 

kostel sv. Michaela Archanděla a Panny Marie Věrné

První písemná zmínka o kostele je z r.1384. Tehdy kostel nesl patrocinium sv.Mikuláše. Po přestavbě r.1550 byl zasvěcen sv.Michaelovi. R.1995 bylo zasvěcení rozšířeno a kostel se stal poutním místem.

Pozoruhodné klenby z období pozdní gotiky (hvězdicová žebrová klenba na stropě hlavní lodi či diamantová neboli sklípková v křestní kapli) reflektují stavební tendence na severozápadě Čech z přelomu 15. a 16. století, kdy zdejší oblasti spolu se Saskem tvořily jednu kulturní oblast. Kostel byl později za vlády markrabat Bádenských zbarokizován.

Na hlavním oltáři je drobná  pozdně gotická soška Panny Marie Věrné. V oltáři jsou ukryty ostatky sv.Ludmily, sv.Václava a sv.Jana Nepomuckého. Nově přibyl do chrámu i ostatek papeže Jana Pavla II.

Mohutná věž kostela, v horní část osmiboká, v sobě ukrývá historický zvon z r.1673, který byl původně umístěn ve věži  klášterního kostela v Ostrově.

Za zmínku stojí také varhany - barokní skříň se soškami andílků, hrajících na hudební nástroje, a novější pneumatický stroj ( 1945).

 

 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube