28.05.2021
NOC KOSTELŮ

Zvole-Zvole, kostel Neposkvrněného početí P. Marie

Program Noci kostelů 28. května 2021

Program dosud nebyl zadán, zkuste to později, případně se obraťte na kontaktní osobu kostela.

Informace o kostele

WWW: http://farnostzvole.cz/

GPS: 49°50'14.007"N, 16°54'50.646"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Jiří Hampl

        Po požáru kostela sv. Jiljí roku 1854, rozhodl olomoucký arcibiskup Bedřich Fürstenberk o stavbě kostela nového. V listopadu 1858 byly schváleny plány kostela a roku 1860, po všech přípravách, se začalo s kopáním základů. V září 1860 posvětil děkan Jan Kašpar základní kámen. Po čtyřech letech, 17. května 1864, byly zavěšeny do kostelní věže nové zvony. Až 2. července 1876 byl slavnostně vysvěcen kardinálem Fürstenberkem a zasvěcen Neposkvrněnému početí Panny Marie.  

        Chrámové průčelí je zdobeno portálem se dvěma sloupy z pískovce, které zhotovil vídeňský sochař Josef Heinrich. Nad ním jsou dva        erby, jeden olomouckého arcibiskupství druhý rodiny Fürstenberků. Nad nimi stojí socha Panny Marie též od Josefa Heinricha.

        Tři oltáře hlavní a dva boční pocházejí z olomoucké katedrály. Obraz Neposkvrněného početí Panny Marie na hlavním oltáři maloval     vídeňský malíř Dobiášovský. Dva boční oltáře byly původně zasvěceny sv. Jiljí, patronu starého kostela a sv. Janu Nepomuckému. Roku  1940 byl zřízen v kapli čtvrtý oltář, zasvěcený Panně Marii Bolestné. Socha je od olomouckého sochaře L. Kubečka. Kazatelna a  křtitelnice je z ostřihomského mramoru od sochaře Arnolda z Brna. Varhany mají patnáct rejstříků a postavil je Karel Küttler z Opavy.

        Kostel se nachází ve středu obce Zvole, u hlavní silnice I/44 Zábřeh - Mohelnice.                    Přímo před kostelem je možnost parkování, asi 150m od kostela se nachází autobusová zastávka a necelé dva kilometry od kostela je vlakové nádraží v Lukavici.                                  

 

Mše svatá je každou neděli v 10.15 hod.

VÍCE INFORMACÍ NAJDETE NA: http://farnostzvole.cz

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube