10.06.2022
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 10. června 2022

Koncert duchovní hudby - Rolnička Praha

Rolnička Praha je pěvecký sbor dětí a mládeže z Prahy a blízkého okolí. Pracuje od roku 1978 pod vedením svého zakladatele Karla Virglera. V roce 2023 oslaví 45 let své činnosti. Sborové studio Rolnička má nyní 210 zpěváků od 5 do 19 let v 6 odděleních. Postupně přijímá nové talentované děti, aby se počet vrátil ke 300 zpěvákům. V koncertním sboru a jeho mužském oddělení zpívá 57 členů ve věku od 11 do 19 let. Činnost sborového studia zaštiťuje Spolek rodičů a přátel DPS Rolnička Praha. Studio Rolnička sídlí na Senovážném náměstí 23 na Praze 1. Sbor Rolnička Praha před pandemií covidu každoročně uváděl 30 - 40 koncertů jak v České republice, tak v zahraničí. Úspěšně koncertoval ve většině evropských zemí a třikrát i mimo Evropu. Získal také řadu ocenění na mezinárodních sborových soutěžích, naposled 1. cenu cum laude v belgickém Neerpeltu v dubnu 2018. V červnu 2019 měl již podruhé samostatný koncert na festivalu Pražské jaro. Účinkuje ve velkých koncertních sálech, na festivalech, ale i na charitativních koncertech. Rád se podílí i na různých netradičních projektech. Sbor Rolnička Praha je členem Unie českých pěveckých sborů. Činnost sboru podporuje Ministerstvo školství, Hlavní město Praha a MČ Praha 1. Více o sboru a o připravovaných projektech na www.rolnicka-praha.cz.

Informace o kostele

WWW: http://www.praha.fara.sk

Adresa kostela: Jindřišská

GPS: 50°5'5.488"N, 14°25'49.789"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Dana Saxonbergová

Návaznost na dopravu:

Tramvaje č. 3, 5, 6, 9, 14, 24 — zastávka "Jindřišská"

Kostel byl založen v gotickém slohu ve 2. polovině 14. století při založení Nového Města. Vystavěn byl řádem křížovníků s červenou hvězdou, který ho měl ve správě. Kostel byl vysvěcen v únoru 1351arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, v březnu byl povýšen na farní.

Kostel byl obklopen hřbitovem, který byl používán zvláště intenzivně při morových ranách.

Za husitství kostel ovládli husité a byl zde farářem také umírněný husita Prokop z Plzně, později pak utrakvisté. V letech 1472–1476 založena nová zvonice (dnešní Jindřišská věž), která byla určeno pro nové těžké zvony. Při kostele byla také založena svatojindřišská farní škola, mezi rektory školy patřili Pavel Kristián z Koldína nebo Jan Campanus Vodňanský. Z doby utrakvismu se v kostele zachovala například křtitelnice z roku 1418. V té době zde také působilo jedno z nejstarších a nejbohatších literátských bratrstev v Čechách, které, stejně jako ostatní, bylo zrušeno výnosem císaře Josefa II. v roce 1784 a majetek rozprodán.

Po Bílé hoře měl být kostel vrácen Křížovníkům. Ti se ho však v roce 1646 zřekli ve prospěch barnabitů, ti však tuto nabídku nevyužili a císař Ferdinand III. kostel v roce 1649 převedl na obec Nové Města.

V dobách barokních pak došlo k přistavění několika kaplí kostela. V 19. století pak kostel zasáhla významná přestavba vedená architektem Josefem Mockerem.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube