10.06.2022
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 10. června 2022

Koncert Tomáše Borla a Evy Hartové

Varhanní koncert Tomáše Borla a Evy Hartové, soprán

Varhanní koncert Tomáše Borla a Evy Hartové, soprán

Tomáš Borl, varhaník, klavírista, trombonista a skladatel (Louny) zahraje na varhany v zámecké kapli při příležitosti Noci kostelů. Spolu s ním vystoupí a oblíbené světové melodie zazpívá sopranistka Eva Hartová (Praha). Zazní klasické skladby jako O mio babbino caro, Měsíčku na nebi (Rusalka), Panis Angelicus, dále slavná filmová hudba jako Tenkrát na Západě, muzikálové melodie Spát, spát (My Fair Lady) i vlastní autorské skladby klavíristy a varhaníka Tomáše Borla. Přijďte si užít tento krásný večerní zážitek v kouzelném prostředí kaple zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun!

Externí WWW odkaz: www.zameknovyhrad.cz

Informace o kostele

WWW: http://www.zameknovyhrad.cz

Adresa kostela: Zámecká kaple sv. Josefa, Nový Hrad

GPS: 50°19'4.161"N, 13°44'41.218"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Josef Kabát

Návaznost na dopravu:

Na zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun je možno použít vlastní dopravu autem po silnici č. 225 od Loun či Žatce (před zámkem se nachází parkoviště). Vzdálenost od města Louny po silnici je 7 km.

Dále můžete využít autobusovou či vlakovou dopravu - železniční zastávka Jimlín se nachází necelý kilometr od zámku a autobusová zastávka Jimlín/Zeměchy o něco dále asi 1,3 km.

Vlaky přijíždějí ze směrů Rakovník, Louny a Most, autobusy ze směrů Praha-Zličín, Louny a Žatec.

Kapli Sv. Josefa na zámku Nový Hrad v Jimlíně začali budovat premonstráti kolem roku 1634, ale dokončena byla až za Gustava Adolfa z Varrensbachu v roce 1687.

Jedinou zachovalou mobiliární částí v kapli je kazatelna a 4 sochy světců - sv. Roch, sv. Šebestián, sv. Florián a sv. Jan Nepomucký nacházející se pod oltářem.

Nad oltářem je letopočet 1879 svědčící o renovaci kaple.

Výzdoba oltáře:

Štítu vévodí postava Boha Otce se zeměkoulí a holubicí - Duchem svatým. Oltářní obraz (olej na plátně) zobrazuje scénu Setkání Panny Marie se sv. Alžbětou. Oltářní sochy sv. Zachariáš (zcela vlevo), sv. Josef (vlevo), sv. Anna (vpravo), sv. Jáchym (zcela vpravo). 

Výzdoba kaple:

Lunetovou klenbu zdobí tři nástropní zrcadla Nanebevzetí Panny Marie, Svatá rodina a Hagar s Ismaelem.

Na výjevech v lunetách je zobrazen Mariánský cyklus: Zvěstování, Navštívení Panny Marie, Narození Páně, Trojjediný Bůh, Klanění tří králů, Nanebevzetí Ježíše Krista, Seslání Ducha svatého.

Stěny zdobí medailonky s andělíčky.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube