24.05.19
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 24. května 2019

První možnost prohlídek - za denního světla

Komentované i nekomentované prohlídky. Možnost duchovních rozhovorů, modliteb či ztišení v prostorách kostela. Po celou dobu možnost malého občerstvení.

Informace o kostele

WWW: http://merklin.evangnet.cz

Adresa kostela: Husova 201

GPS: 49°33'55"N, 13°11'52"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Oto Tichý

Návaznost na dopravu:

Dostupnost autobusem přímo z Plzně (přes Dobřany), z Přeštic, ze Stoda a jeden spoj odpoledne i od Staňkova. Odjezd posledního autobusu na Plzeň je ve 20,45.

Stavba kostela byla zahájena v roce 1930 a podle návrhu plzeňského architekta O.Gschwindta ji realizoval merklínský stavitel R.Levý. Pod názvem Husova kaple byl pak kostel slavnostní bohoslužbou otevřen 14. června 1931. Věž byla původně zakončena dřevěnnou nástavbou symbolizující husitský srub. V roce 1950 však už byla vlivem povětrnostních podmínek tato nástavba natolik poškozená, že musela být stržena a vršek věže byl dozděn. Následně byly do věže osazeny dva starší zvony, z nichž ten větší, 80 kg vážící Mistr Jan Hus, se poprvé rozezněl na štědrý večer 1950. O několik let později byly do vnitřních prostor vestavěny i starší varhany, jejichž umístění je dodnes zkouškou pro hru každého varhaníka. Zajímavostí kostela je m.j. umístění bohoslužebných prostor v 1. patře a pak také jejich dřevěnné obložení a další dřevěnné ozdobné prvky. Celá budova, včetně pozemku je od r. 1998 kulturní památkou.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube