07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Teplice, kostel sv. Bartoloměje

Program Noci kostelů 7. června 2024

Kostel není přihlášen do letošního ročníku Noci kostelů.

Informace o kostele

WWW: http://www.cbhteplice.cz

Adresa kostela: Českobratrská ulice

GPS: 50° 38' 30.497" N, 13° 49' 49.925" E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Bc. Jitka Poštová

Návaznost na dopravu:

Kostel je vzdálen asi 300 m od Benešova náměstí, kterým projíždějí všechny linky městské dopravy. Parkoviště je přímo pod chrámem. U kostela zastavuju také turistický vláček Humboldt. 

Elegantní novorománská bazilika, kterou si tepličtí luteráni postavili mezi lety 1861 – 1864, stojí na jednom z nejvyšších pahorků ve městě a významně spoluutváří siluetu Teplic. Autorem stavby je německý architekt Friedrich August Stüler, kterého ke zpracování plánů zřejmě doporučil pruský král Bedřich Vilém IV. Jeho veličenstvo pravidelně navštěvovalo teplické lázně a morálně i finančně podporovalo myšlenku vybudování nového luteránského kostela.

Traduje se, že král dokonce vlastnoručně pořídil několik skic, které architekt ve svém návrhu respektoval. August Stüler patřil svého času mezi špičkové tvůrce: působil jako dvorní architekt pruského krále a kromě dlouhé řady jiných návrhů vypracoval plány např. ke Staré národní galerii v Berlíně. „Mírový kostel apoštola Bartoloměje“, jak zněl plný název stavby, ztvárnil jako baziliku z dob raného křesťanství, s románskou dekorací a vzdušnou sloupovou předsíní, v našich krajích neobvyklou.

Každý kdo navštíví ten to chrám, tomu se ze sloupoví otevře nezvyklý výhled na Teplice a Krušné hory.  Věž ke kostelu přibyla až po osmnácti letech; byla dokončena roku 1882. Stüler pro ni použil plány svého spolupracovníka Ludwiga Persia, stavebního rady v Berlíně. Ten byl ovšem v době stavby již více než čtvrt století po smrti.

Když po druhé světové válce museli němečtí obyvatelé neslavně opustit Československo, připadl kostel Církvi československé husitské. Už roku 1965 ale sbor neměl dost peněz na údržbu a proto své aktivity přesunul do modlitebny na sousední faře, kde působí dodnes. Kostel byl v roce 1990 prodán novému majiteli, který zde zřídil luxusní restauraci. Ta pak hostila i večírky milovníků techna a dalších tanečních stylů. Po krachu společnosti kostel znovu změnil majitele. V letech 2017-2020 využívala chrám jako galerii a kavárnu společnost VisitTeplice, která se věnuje cestovnímu ruchu nejen v nejstarším lázeňském městě ve střední Evropě, ale v celém regionu. Chrám nesl název BARTHOLOMEUS Gallery-CAFÉ. 

S příchodem Covidové pandemie (2020) ukončila společnost VisitTeplice ve sv. Bartoloměji své aktivity a kostel se vrátil k užívání jejímu majiteli společnosti JTH Teplice. Pandemie znemožnila jakékoli veřejné využití kostela, který majitel od té doby nabízí k pronájmu především pro konání svatebních obřadů, koncertů, uměleckých výstav i jako uměleckou galerii. 

V roce 2021 majitel velkoryse kostel poskytl jako dočasný azyl pro konání pravidelných bohoslužeb Apoštolské církvi - Církvi bez hranic v Teplicích. Ta jej také příležitostně využívá i v roce 2022 například u příležitosti konání Noci kostelů.  

Vstup do všech prostor je zdarma.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube