07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Moravany u Brna, kostel sv. Václava

Program Noci kostelů 7. června 2024

Kostel není přihlášen do letošního ročníku Noci kostelů.

Informace o kostele

WWW: http://www.FarnostMoravany.cz

Adresa kostela: Vnitřní 41/13, 664 48 Moravany

GPS: 49°8'39.48"N, 16°34'40.8"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Eva Šímová

Návaznost na dopravu:

Autem: pojedete po ulici Vídeňská směrem na Vídeň a odbočíte doprava u OC Futurum a dále dle směrovek pojedete do Moravan. V Moravanech odbočíte z hlavní silnice na druhé odbočce doleva a pojedete po ulici Slunná až ke kostelu sv.Václava.   Autobusem: pojedete linkou č. 501 ze zastávky Ústřední hřbitov, vystoupíte v Moravanech na ulici Hlavní, vrátíte se zpět asi 50m a odbočíte doprava na ulici Slunnou, po které přijdete až ke kostelu sv.Václava.

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 07.09.2017)

Ne
9:00 celý rok, každý týden
Další bohoslužby v týdnu …
St
18:30 celý rok, každý týden
18:30 celý rok, každý týden

O kostele: Příslušníci rodu z Kněžic, Hrutovci, zastávali od konce 12. století úřady v bítovském a znojemském hradském obvodu. Někdy v prvních desetiletích 13. století vytvořili rodovou državu v okolí Kněžic, v nichž také založili malé proboštství premonstrátské kanonie v Želivi. Do jejich rukou se dostaly také Moravany. Nelze ale spolehlivě vyšetřit, kdy a za jakých okolností. Je možné, že se tak stalo prostřednictvím některého úřadu, jejž drželi v rámci brněnské provincie. Skutečností však zůstává, že založili v Moravanech snad ještě pozdně románský či spíše raně gotický kostel. Písemné zdroje začínají teprve s darovací listinou z 11. listopadu 1289. O zřízení kostela se však nezachovaly žádné doklady. Také v dalším období se nedozvídáme nic o stavbě kostela, navzdory různým odkazům na duchovní. Jisté je jen to, že budova kostela existovala ve své původní podobě do roku 1758, tedy více než 500 let.

V roce 1758 začala důkladná přestavba kostela. Iniciativa vzešla od bývalého zdejšího administrátora Karla Rokerta, v této době již modřického faráře a děkana. Kostel byl zcela přebudován s vyjímkou věže a dvou s ní sousedících zdí. Dřevo dodal starobrněnský klášter a obec poskytla tažnou a ruční robotu. Interiér kostela byl vybaven dvěma oltáři – sv. Václava a bočním sv. Anny. Současně byla postavena i kostnice a část zdi kolem hřbitova, která navázala na započatou zeď z roku 1746. Vysoká věž byla vybavena třemi zvony

Více najdete na stránkách farnosti.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube