07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Plzeň-Lobzy, kostel sv. Martina a Prokopa

Program Noci kostelů 7. června 2024

17:00 - 23:00 Otevřeno, možnost návštěvy
18:00 - 19:10
Mše svatá
Po mši svaté následuje krátká modlitba se zpěvy z Taize

Celovečerní program:

Volná prohlídka kostela a věže
Od 19h možnost vystoupat ke zvonu na věž kostela a prohlédnout si celý prostor kostela.

Kostel je na těchto trasách:

Cyklotrasa Chrást-Šťáhlavy
Trasa stejná jako loni.…

Informace o kostele

WWW: http://www.sdbplzen.cz

GPS: 49°44'27.508"N, 13°24'33.392"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: P. Evžen Rakovský

Návaznost na dopravu:

Kostel je dostupný trolejbusem č. 15 (konečná Lobzy, Pod vrchem) a autobusem č. 30 (U Astry)

 Kostel sv. Martina a Prokopa je jednolodní novogotická stavba z roku 1906, která byla vystavěna z darů obyvatel obce v letech 1904 – 1906. Kostel sloužil pro obec i pro vedle stojící měšťanskou školu a budova vedle kostela byla domem katechety. Od roku 1933 se stává kostel filiálním kostelem farnosti P. Marie Růžencové na Slovanech, kterou mají ve správě bratři dominikáni. V roce 1944 byl kostel náletem poškozen a postupně opravován až do roku 1949.
V roce 1950 byli dominikáni internováni a kostel zůstal bez duchovní správy. Střídali se v něm různí kněží, V květnu v roce 1990 byla budova vedle kostela nabídnuta P. Antonínovi Hýžovi k restituci. Den 10. května 1990 nabídl tuto budovu salesiánům Tím začala současná historie kostela sv. Martina a Prokopa, který dostali do správy právě salesiáni. V roce 1994-95 probíhala přístavba kostela, s kanceláří, farním sálem, klubovnou a sociálním zařízením V roce 1996 byla postavena protihluková stěna před kostelem S kostelem je spojená stříškou, odhlučňuje kostel od provozu na frekventované silnici a vytváří zázemí a ochranu před nepříznivým počasím pro lidi shromážděné před vchodem do kostela. Rekonstrukce interiéru kostela sv. Martina Prokopa byla realizována v roce 1997. Úpravy interiéru probíhaly podle uměleckého návrhu akademického malíře Vladimíra Havlice z Plzně. Výtvarný motiv na dlaždicích symbolizuje sen Dona Boska o cestě růžovou alejí. Presbytář má teď kruhový tvar se třemi schody z mramoru. Uprostřed kruhu stojí zkrácený a upravený původní mramorový oltář. Mramorový je i podstavec k ambonu. Byla vytvořena gotická římsa na obou podélných stěnách a kolem vítězného oblouku a nová elektroinstalace s novým osvícením, osmi zavěšenými lustry. Provedlo se i ozvučení kostela. Dále bylo instalováno plynové ústřední topení. Úniku tepla mají zabránit nová vnitřní okna v kovových rámech. Vstup do chodby přístavby byl rozšířen o jedny nové dveře. Podle návrhu akademického malíře Vladimíra Havlice se začalo pracovat na novém retábulu, které nebylo ještě úplně dokončeno, když mistr zemřel. Dokončilo se až v roce 2006 akademickým malířem Janem Coufalem a bylo slavnostně posvěceno 25. května 2006.
Podrobnější historii kostela naleznete zde
Život farnosti se odehrává nejen v kostele ale i v přilehlém středisku mládeže, kde probíhají různé akce, poutě, setkávají se zde společenství a skupinky dětí a mladých. Více informací na www.sdbplzen.cz

Nedělní bohoslužby:

7,30

10,00

Fotogalerie z Noci kostelů:

Lobzy sv. Martin
Lobzy sv. Martin
Plzeň-Lobzy, kostel sv. Martina a Prokopa

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube