07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Studénka-Butovice, kostel Všech svatých

Program Noci kostelů 7. června 2024

Kostel není přihlášen do letošního ročníku Noci kostelů.

Informace o kostele

Návaznost na dopravu:

Autem: dálnice D1 exit 336 směr Letiště Mošnov

Vlakem: trať 270 stanice Studénka

Autobusem: zastávka Studénka, Butovice, restaurace Obecní

První spolehlivá zpráva o kostelu v Butovicích pochází z roku 1434. Byl to dřevěný kostel zasvěcený Neposkvrněnému početí Panny Marie; zasvěcení Všem svatým je doloženo až v 17. století. Zchátralý a počtu obyvatel nedostačující kostel byl v roce 1775 stržen a na jeho místě v letech 1775–1781 vystavěn nový zděný. Kromě vlastních zdrojů se na zbudování finančně podílela obec, a zejména majitel kunínského panství, hrabě František Xaver z Harrachu. Stavba zahrnovala zprvu pouze loď a kněžiště kostela, až roku 1830 byla nákladem náboženské matice přistavěna i věž a původní šildelová střecha byla nahrazena plechovou.

V kostele se nachází cenný soubor barokního mobiliáře: hlavní stolový oltář, dva vysoké vyřezávané boční oltáře a kazatelna s polychromovanou sochařskou výzdobou. Autorem oltářních obrazů pocházejících z let 1788 a 1799 je fulnecký malíř Johann Georg Frömmel: na hlavním oltáři je to obraz Všech svatých, na bočních oltářích obrazy Narození Páně a Ukřižování. Malba na stropě presbytáře znázorňuje Povýšení sv. Kříže. Z doby po druhé světové válce pocházejí vitráže v oknech představující sv. Cyrila a Metoděje.

Původní zvony byly zabaveny v první světové válce, dodnes se dochoval zvon odlitý roku 1658 Hansen Knauffem v Opavě, pořízený obcí Butovice, na kterém jsou jména jejích tehdejších představitelů: faráře Moritze Gerschmana, rychtáře Georga Kuntze a starosty Michaela Ulricha.

Od roku 1958 je kostel kulturní památkou.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube