28.05.2021
NOC KOSTELŮ

Orlová, Husův dům ČCE

Program Noci kostelů 28. května 2021

18:00 - 20:00
Komentovaná prohlídka Husova domu
Prohlídka Husova domu s komentářem. Historie Husova domu je velmi pestrá a zajímavá. Nenechte si to ujít! Možnost setkat se také s administrujícím farářem Marcinem Pilchem a dalšími.

Informace o kostele

WWW: http://orlova.evangnet.cz

Adresa kostela: Fr. Palackého 787

GPS: 49°50'38.610"N, 18°26'5.552"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Miroslav Sedláček

Návaznost na dopravu:

Nejbližší zastávky autobusu jsou Orlová,Město,náměstí a Orlová,Město,benzínová čerpací stanice. Staví zde kromě městské dopravy také autobusy na linkách Ostrava - Karviná a Havířov - Dětmarovice, a také některé spoje linky Ostrava - Orlová. Nejbližší zastávky vlaku jsou bohužel až v Havířově, Bohumíně nebo Karviné. Dál jste stejně odkázáni na autobusové spojení.

Husův dům byl postaven jako shromažďovací prostor sboru Českobratrské církve evangelické v Orlové po jeho osamostatnění v roce 1924. Za 2. světové války byl zabrán nacisty a užíván jako velitelství Gestapa. Při ústupu jej vojáci vypálili, takže musel být velikou obětavostí členů sboru obnoven. Byl zvýšen o další podlaží a nově otevřen na jaře 1949. Po rozšíření těžby uhlí dostával - jako všechny stavby v okolí - silně zabrat důlní činností, takže na přelomu 80. a 90. let byl opět skoro v troskách. Ale opět díky velikému úsilí členů sboru byl rekonstruován a zpevněn a v červnu 1997 byl otevřen ve své současné podobě. Sbor, který se zde schází, není početný, ale je aktivní. Bohoslužby se konají každou neděli v 9.00, biblická hodina ve čtvrtek od 16.30. Bohoslužby bývají střídavě v Husově domě a v komunitním centru Náruč v Orlové 4 (Polní 963, bývalá zvláštní škola). Prostor sborového domu využívá ke zkoušení také pěvecký sbor Keep Smiling Gospel Orlová a v suterénu máme zkušebnu pro mladé začínající muzikanty. Při pořádání různých kulturních akcí spolupracujeme také s YMCA Orlová.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube