07.06.2024
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 7. června 2024

Hudebně literární pořad Pohádky pro pokročilé

Písničky Tomáše Najbrta a texty Delicie Nerkové. Na zajímavé hudební nástroje bude hrát autor písní. Texty speciálních pohádek Delicie Nerkové přečte Radana Šatánková. Součástí bude i autogramiáda knihy s ilustracemi nevidomé malířky Pavly Kovaříkov

Informace o kostele

WWW: http://www.ecmstrasnice.cz

Adresa kostela: Vilová 512/26

GPS: 50°4'25.529"N, 14°29'24.613"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Milan Mrázek

Návaznost na dopravu:

metro A - stanice Strašnická

tram 26 a 37 (noční 51, 65) - zastávka Strašnická nebo Nad Primaskou 

Tento malý bílý kostelík ve Vilové 512/26 je jen pár minut chůze od stanice Metra A - Strašnická.

 

 

 

ARCHITEKTURA: Oficiálním architektem metodistického kostelíka ve Vilové 26 (čp. 512) je Rudolf Sandholz. Původní stavbou byla jednoduchá jednolodní kaple s prvky pozdního kubizmu (tvar oken, dveřní portál) a racionální kotěrovské moderny (celkové pojetí hmoty, střešní římsa). V architektuře kostela jsou patrny prvky Art Deco (pilastry, lemování oken). Nad průčelím s gotizujícími okny je ještě věžička. Nad portálem je nápis s hebrejským pojmenováním Bét-el (Dům Boží), dříve nesl kostel název Betlémská kaple.

Stavba byla zahájena položením základního kamene 6.4.1924. Stavbu prováděla firma Matěje Blechy (1861 - 1919). V tuto dobu firmu již vedl jeho syn Josef Blecha.

Původní jednopodlažní přístavba v zadní části objektu byla v devadesátých letech nahrazena čtyřpodlažní přístavbou a kromě prostoru pro byt faráře zde vznikly i další prostory využívané pro setkávání dětí i dospělých.

Interiér kaple, Vilová 26, Praha StrašniceInteriér kostelíka byl v roce 2010 vymalován podle návrhu výtvarníka Aleše Lamra (www.lamr.cz). V prostorách malého sálu je také možné vidět několik reprodukcí jeho díla.

(Za informace o architektuře kostela děkujeme panu J. S.)

Z HISTORIE: Strašnický sbor vznikl v roce 1921 a podobně jako u ostatních dvou pražských sborů ve Vršovicích a na Novém městě byla impulzem pro jejich ustanovení misijní snaha českých krajanů, kteří získali podporu metodistických sborů ve Spojených státech a zasloužili se o pořádání prvních stanových evangelizací v Praze ve dvacátých letech minulého století.  Místní  a nově obrácení se nejprve scházeli v různých prostorách na tehdejším strašnickém předměstí, ty postupně střídali. Sbor se ale misijním působením rozrůstal a bylo třeba hledat nové místo setkávání. Po mnohých modlitbách a hledání finančního zabezpečení bylo rozhodnuto postavit novou kapli. Při slavnosti kladení základního kamene byla přítomna také široká církevní, ale i spolkové veřejnost. V roce 2014 si tedy strašnický sbor připoměl 90. let od postavení své kaple. 

AKTIVITY: Strašnický sbor je malé společenství rodinného typu. Během týdne se členové setkávají na 2 domácích skupinkách (farní, muži). Těžiště společného duchovního života je v nedělních bohoslužbách. Momentálně zajišťujeme přenos přes YouTube, kanál ECM Strašnice. 

Sbor udržuje kontakty s partnerským sborem First United Methodist Church Decatur, Texas, USA.

 

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube