24.05.19
NOC KOSTELŮ

Program Noci kostelů 24. května 2019

Kostel sv. Josefa prosí o pomoc

Během letošní Noci kostelů budou moci návštěvníci přispět na probíhající opravy kostela sv. Josefa v Lánech.

Již více než deset let trvá rozsáhlá postupná oprava kostela svatého Josefa, který je mezi lidmi běžně nazýván červeným kostelem. Už jsme se zvyknuli, že vždy přes léto se u něho někde objeví lešení a kousek po kousku se opravuje. Začalo se střechami, pokračuje se restaurováním vitráží, kamenných prvků a cihlového obezdění, které dalo kostelu jeho lidový název. Díky nadšení občanů se podařilo obnovit pravidelné zvonění a hodiny na věžích opět ukazují přesný čas... Ač by se mohlo zdát, že opravy se již chýlí ke konci a že celý kostel už za ta léta musí být opravený - není tomu tak, před námi je práce ještě na několik let. Ostatně při Noci kostelů se o tom můžete přesvědčit.. a pokud budete chtít - můžete na opravě této dominanty mít svůj podíl...

Přispět bude možno do připravené kasičky nebo kdyby chtěl někdo přispět později - na účet Nadačního fondu kostela svatého Josefa.

Celovečení program:

Pozvání ke kávě a čaji se členy sboru
Jeden svět a Fair trade
Co je Fair trade? Co je fairtradový sbor? Přijďte a budete mít možnost se seznámit s myšlenkou férového obchodování. Také si budete moci zakoupit fairtradové zboží.
Příležitost k rozhovoru s farářem
Přítomen bude místní farář Filip Keller

Informace o kostele

Svitavy, sborový dům Českobratrské církve evangelické

WWW: http://svitavy.evangnet.cz

Adresa kostela: Poličská 3/1203

GPS: 49°45'24.789"N, 16°27'24.185"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: David Šmída

Návaznost na dopravu:

Evangelická modlitebna se nachází v blízkosti Parku Jana Palacha.

 

 

 

Z historie sboru a sborového domu
  

Sbor Českobratrské církve evangelické ve Svitavách patří k relativně mladým sborům. Zatímco Českobratrská církev evangelická vznikla spojením sborů luterského a reformovaného vyznání v roce 1918, samostatný sbor ve Svitavách vznikl až 1. dubna 1948 osamostatněním od sboru v Borové u Poličky.

Současný svitavský sbor ČCE navazuje na tři rozdílné tradice:

  • německý evangelický sbor
  • čeští evangelíci z předválečného období
  • přistěhovalí evangelíci po konci 2. světové války

Již v roce 1945 začali svitavští evangelíci s hledáním vhodného prostoru k pravidelnému setkávání. Nejdříve se toto nedařilo, ale nakonec byli úspěšní při koupi továrnické vily na Poličské ulici č.p. 3. Na dům se nevztahovaly Benešovy dekrety, protože posledním majitelem byl továrník Leopold Lustig, který zahynul během války v koncentračním táboře. Dům zdědily jeho neteře, s kterými svitavský sbor jednal a nakonec se podařilo v r. 1950 vilu odkoupit.

Svitavský sbor tím získal vlastní sborový dům, kam se přesunula pravidelná sborová setkání, dosud probíhající v městské knihovně.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube